صفحه اول   Home Türkçe کوردی English Deutsch Français تماس با ما    Contact Us
پذيرش سايت > در باره ما و از ما > آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی

نسخه قابل چاپ


آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی

اطلاعیه هیئت تحریریه

سه شنبه 24 سپتامبر 2013


آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی

چهارشنبه 27 شهریور 1392 خبر شادی آفرین آزادی هشت زن وچند مرد زندانی سیاسی در جمهوری اسلامی اعلام شد. نسرین ستوده ، محبوبه کرمی ، مهسا امرآبادی ، مریم جلیلی ، میترا رحمتی ، فرح واضحان ، ژیلا مکوندی ، کفایت ملک محمدی و همچنین فیض الله عرب سرخی ، محسن امین زاده ، میرطاهر موسوی از آزاد شدگانند. بسیاری از این زندانیان بیش از چند ماه به پایان دوران محکومیتشان نمانده بود واز آن گذشته آزادی آنها نیز مشروط اعلام گردیده به آنها حکم قضائی داده نشده است و خطر بازداشت دوباره وجود دارد.

ما ضمن ابراز خشنودی از خبر آزادی این زندانیان عقیدتی خاطرنشان میسازد که هنوز تعداد کثیری از هموطنان ما از بهائی و کرد و عرب و بلوچ و ترکمن و آذری تا دگراندیشان عقیدتی و سیاسی همچنان به دلائل واهی و مغایر با قوانین حقوق بشربین المللی در بند میباشند. طبق گفته ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگاری که خود اخیرا پس از پایان محکومیتش از زندان آزاد شده است ، تنها در دو زندان اوین و رجائی شهر بیش از سیصد زندانی سیاسی بسر میبرند وبا محاسبه زندانیان سیاسی شهرستان ها این تعداد زندانی آزاد شده در صد ناچیزی را رقم میزنند. بعضی از این زندانیان مانند زینب جلالیان در وضعیت جسمی و برخی دیگر در شرایط روحی نامناسب به سر میبرند. خانواده های زندانیان رنج مضائف روحی و اقتصادی را باید تحمل کنند. فرزندان آنها چشم به راهند و به برخی مانند آرش سقر ترکمن اهل سنت که به اتهام کار در ستاد تبلیغاتی میر حسین موسوی دستگیر شده است پس از گذشت چهار سال هنوز اجازه مرخصی نداده اند و بهاره هدایت را که مرخصی اش به سر آمده بود دوباره به زندان اوین برگردانده اند.

لیست نامهای این زندانیان عقیدتی و شرح بی عدالتیها در موردشان ورنج های آنان طولانی است . هنوز مدت کوتاهی از خبر آزادی بدون حکم قضائی این یازده نفر نگذشته بود که حکم اعدام چهار جوان کرد را اعلام کردند. تعدادی از عرب های ایرانی نیز کماکان زیر حکم اعدام به سر میبرند. بدین ترتیب تغییر مهمی در روند زیر پا گذاشتن حقوق بدیهی انسانی در جمهوری اسلامی ایران به چشم نمیخورد.

شادی از آزادی این زندانیان نمیتواند وخامت حقوق بشر را بطور اعم و وضعیت دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی را بطور اخص تحت الشعاع خود قرار دهد. ما خواستار آزادی تمامی این زندانیان و الغاء مجازات اعدام بوده نگرانی خود را از اینکه آزادی مشروط این چند زندانی مورد استفاده تبلیغاتی رژیم جمهوری اسلامی در معاملات بین المللی قرار گیرد ابراز می کنیم.

هیئت تحریریه شبکه بین المللی همبستگی با مبارزات زنان ایران

SPIP | اسکلت | | نقشه ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0