صفحه اول   Home Türkçe کوردی English Deutsch Français تماس با ما    Contact Us
پذيرش سايت > یادداشت هفته > تحقق رویای مارتین لوتر کینگ، درسی برای جنبش برابری خواه زنان / شهلا (...)

نسخه قابل چاپ


تحقق رویای مارتین لوتر کینگ، درسی برای جنبش برابری خواه زنان / شهلا عبقری

پنج شنبه 22 ژانويه 2009


امروز بیستم ژانویه، یک روز بعد ازجشن هشتادمین سالگرد تولد مارتین لوترکینگ، باراک اوباما ر یاست جمهوری آمریکا را بعهده گرفت وبه رویای مارتینلوتر کینگ جامعه عمل پوشاند. این روز در تاریخ امریکا از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا که 400 سال پس از ورود اولین گروه بردههای سیاه پوست به قاره آمریکا، مردی سیاهپوست، بالاترین مقام را دراین کشور در اختیار گرفت.

امروز در مراسم تحلیف باراک اوباما میلیون ها نفر شرکت کردند و سخنان مردی را که 46 سال پیش در سخنرانی معروف اش گفت «رویایی دارم. رویای روزی که بردهزادهای با پسر بردهداری همچون دو برادر ‎سر یک میز خواهند نشست. رویای روزی که چهار فرزند من در میان ملتی خواهند بود که معیار برتری در آن نه رنگ پوست، بلکه شخصیت انسانها خواهد بود.»، بیاد آوردند و بسیاری از آنان اشک شوق ریختند. رویای مارتین لوتر کینگ برنده حایزه صلح نوبل که در سال 1968 به قتل رسید با مبارزات خستگی ناپذیر او و ادامه دهندگان راه او به سر منزل مقصود رسید و رویا به عمل تبدیل شد.

دکتر کینگ در15 ژانویه سال 1929میلادی در شهر آتلانتا به دنیا آمد. ازکالج مور هاوس لیسانس جامعه شناسی را اخذ کرد و دکترای" دین شناسی"را در دانشگاه بوستون یه اتمام رساند. با مبارزات گسترده برای دفاع از حقوق مدنی و سیاسی ی سیاه پوستان ،مارتر لوتر کینگ توانست سیاهان را متشکل ساخته و سبب تصویب لایحه حقوق شهروندی در سال 1964 و لایحه حق رأی در سال 1965 گردد. زندگی و مبارزات دکتر مارتین لوتر گینگ حاوی درس های بسیار مهمی است که می تواند ملت های دیگر را نیزدر راه احقاق حقوقشان یاری دهد. سخنرانی معروف او که به " من رویایی دارم " معروف شد بسیار خواندنی است. او در این سخنرانی از رویا هایش می گوید و سپس از همه میخواهد که چگونه برای به عمل نشاندن این رویا ها عمل کنند. او می گوید:

" من رؤیایی دارم؛ روزی این ملت برخواهد خاست و به معنای حقیقی زندگی خواهد کرد. ما این حقایق را آشکار خواهیم کرد، که همه انسانها برابر خلق شدهاند". من رؤیایی دارم؛ که روزی بر روی تپههای سرخ"جورجیا" فرزندان بردههای پیشین و فرزندان بردهداران پیشین با یکدیگر پشت میزهای برادری خواهند نشست. من رؤیایی دارم؛ که روزی ایالت "میسیسیپی "، ایالتی" بیابانی " خسته از گرمای سوزان ظلم و بیعدالتی، به سبزهزار آزادی و عدالت بدل خواهد شد.

من رؤیایی دارم؛ که چهار کودک من روزی، در سرزمینی زندگی خواهند کرد که با رنگ پوستشان قضاوت نشوند بلکه با ظرفیت شخصیتشان سنجیده شوند.

- ـ با این ایمان میتوانیم از کوه یاس، سنگ امید استخراج کنیم
- ـ با این ایمان میتوانیم با هم کار کنیم، با هم نیایش کنیم
- ـ با هم تلاش کنیم، با هم به زندان برویم
- ـ با هم برای آزادی قد علم کنیم...
- با یقین به روزی که آزاد خواهیم شد. »

با دقت به سخنان دکتر کینگ که چهار دهه پیش گفته شده در می یابیم که پیام او امروز نیز می تواند چراغ راه بسیاری که در جسجوی آزادی و برابری هستند باشد .ما زنان با الهام از سخنان دکتر کینگ، باید بشتابیم که به همراه جنبش زنان ایران و یاری تمامی زنان جهان ، ،ازکوه یاس، سنگ امید استخراج کنیم ، با هم کار کنیم، با هم تلاش کنیم، با هم به زندان برویم با هم برای آزادی و برابری قد علم کنیم، و مطمئن باشیم که روزی به آزادی و برابری خواهیم رسید.

SPIP | اسکلت | | نقشه ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0