صفحه اول   Home Türkçe کوردی English Deutsch Français تماس با ما    Contact Us
پذيرش سايت > مقالات > جنسیت > کاساندرا مقصر است

نسخه قابل چاپ


کاساندرا مقصر است

مصاحبه پانته‌آ بهرامی با فهیمه فرسایی

يكشنبه 4 ژانويه 2015

برگرفته از رادیو زمانه


«کاساندرا مقصر است» شامل سه داستان است: «کاساندرا مقصر است»، «دروغ‌های مقدس» و «زندگی آب رفته» است. چالش‌های انسان مهاجر و تنش‌های او با خودش، با فرهنگش و با کشور میزبان را می‌توان در همه آثار فهیمه فرسایی بازیافت. این درگیری‌ها در کانون پذیرش یا عدم پذیرش برای تغییر رخ می‌دهد.

در این میان آنچه «کاساندرا مقصر است» را از داستان‌های دیگر این کتاب متمایز می‌کند، استفاده از روابط بینامتنی است: فرسایی از اسطوره یونانی «کاساندرا» برای شکل دادن به شخصیت «شهلا» بهره برده است.

شهلا، راوی داستان هنگام دوچرخه‌سواری زمین می‌خورد و کارش به بیمارستانی در کلن می‌کشد. او هم مانند کاساندرا با مرگ و زوال می‌جنگد. شهلا نه برای زیبایی بلکه برای مقابله با مرگ خود رابه چاقوی جراحی می‌سپارد، همچنانکه کاساندرا برای مبارزه با فنا آرزو می‌کند پیشگو شود.

فهیمه فرسایی

نویسنده برای پیشبرد داستان از تکنیک «تکرار» بهره برده: تکرار برخی از گفته‌ها، موقعیت‌ها و حرکات ولی هر بار با لحن، معنا و طنینی متفاوت. با این ترفندها نویسنده تغییر شخصیت شهلا را در طول داستان نشان می‌دهد. افزون بر آن فرسایی با بکارگیری زبان طنز، گیرایی ویژه‌ای به این اثر بخشیده است.

داستان «دروغ‌های مقدس» چنان زندگی روزمره، ملموس و واقعی را در قالب طنز بیان کرده که نمی‌خواهی کتاب را قبل از به پایان رساندن آن به زمین بگذاری. بن‌مایه اصلی داستان، رابطه پرتنش‌ یک مادر مهاجر با پسرش است. آن‌ها بخشی از فرهنگ ایرانی را حفظ کرده‌اند و بخشی از فرهنگ آلمانی را نیز پذیرفته‌اند. اما داستان نقدی است بر ساختار شخصیتی زنی که قصد دارد با دروغ‌هایش بر رفتارهای ناپسند پدر در مقابل فرزندش سرپوش بگذارد، در عین حال نگاهی انتقادی به پسر دارد که حاضر نیست در ۱۸ سالگی سنت‌ها را کنار بگذارد و از خود برای پذیرش ارزش‌های جدید عبور کند.

داستان «زندگی آب‌رفته» نقدی است بر شوهای تلویزیونی «رئالیتی تی وی» که در اواخر سال‌های دهه ۸۰ میلادی در اروپا و آمریکا تولید شد و نمونه مشهور آن «بیگ برادر» یا برادر بزرگ بود. بسیاری از شرکت‌کنندگان این برنامه‌ها دچار افسردگی یا خودکشی شدند.

ویژگی این داستان در این است که از زاویه‌ دید یک بزهکار فکری، یک نژادپرست به جنبه‌های متفاوت تضاد‌ها و تقابل‌های فرهنگی می‌پردازد و آن را در قالب داستانی انتقادی درباره رسانه‌ها‌ی مدرن بازگو می‌کند. معمولاً این موضوع از نگاه قربانی‌ها، یعنی کسانی که به اصطلاح حقشان پایمال شده، به تصویر کشیده می‌شود.

بشنوید: گفت‌و‌گو با فهیمه فرسایی درباره مجموعه داستان «کاساندرا مقصر است»

SPIP | اسکلت | | نقشه ى سايت |  پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0